ROŽMITÁLSKÝ ZÁMEK

CNT zorganizoval v minulých měsících několik brigád na zámku, které se účastnili naši domácí i angličtí dobrovolníci v rámci programu Working Holidays, brigádníci ze společnosti SAP a spolku Fabian a lidé z města.

S radostí jsme spolupracovali s Pippou z Norwiche, která je dlouholetou dobrovolnicí anglického National Trustu. Kromě toho, že pilně pracovala na úklidu a profesionálně vydláždila mostek k zámku, se s námi také dělila o své zkušenosti a nápady, jak postupovat s opravou a využitím zámku i získáním další podpory pro jeho rekonstrukci. Cestovali jsme s ní do Blatné, do Březnice, do Lnář a do Příbrami na Svatou Horu – Pippa ocenila množství zajímavých míst a skvělých památek ve středních Čechách.

První týden letních brigádnických prací získal takovou pozornost a podporu, že se nám vzápětí hlásili další uchazeči o dobrovolnickou pomoc, takže od té doby zde proběhlo několik akcí, během nichž se zámek zbavuje navezených nánosů odpadu, náletů a všeho nemístného.

Co jsme již dokázali? Vyčistili jsme okolí zámku, odstranili nálety, odvezli letité odpadky, vyklidili nádvoří, částečně vyspravili vstupní cestu na mostě… Zámek zazářil a vrací se naděje, že se jeho osud obrací k lepšímu. Spolupracujeme s majiteli i s příbramskými památkáři a pod jejich vedením chystáme úpravy anglického parku a některé nezbytné opravy vypadaného vnějšího zdiva. Na podzim budeme na nádvoří sázet památeční lípu na oslavu stoletého výročí republiky a na vánoce připravujeme slavnostní koncert v čerstvě vyklizeném sále renesančního Gryspekovského paláce.

ZDISLAVICE

V závěru července přijeli moravský tým CNT posílit dva zahraniční dobrovolníci – Rhiannon z anglického Oxfordu a Andy z Walesu. Strávili jsme společně skvělý a pracovně velmi výživný týden, kdy jsme intenzivně pokračovali v likvidaci rozrostlých křovin a pročišťování parku ve Zdislavicích pomocí vlastních sil i mechanizace – díky tomu je náš park zase o pár desítek metrů čtverečních větší na úkor náletových druhů a obrovských bodláků, udělali jsme další výpad v sisyfovském boji s křídlatkou japonskou. Rhiannon, profesí chemička, prokázala úžasnou houževnatost a trvale dobrou náladu, Andy zase uplatnil své řemeslné dovednosti – v šíleném vedru vyrobil nouzové zastřešení nad otevřenou částí historického skleníku, ze kterého se snažíme zachránit co nejvíc, aby se dal v budoucnu využít jako součást zázemí pro dobrovolníky a návštěvníky.

Working holidays ale nejsou jen o práci – s dobrovolníky trávíme i volný čas a děláme vše pro to, aby se jim v České republice líbilo, většinou je to pro ně první kontakt s naší zemí a kulturou. Ukázali jsme jim všechny krásy Kroměříže, navštívili jsme Brno a představili jim jeho úžasnou architekturu, včetně vily Tugendhat. Přidal se k nám i další Angličan Ben, který je už ale skoro našinec – usadil se na vesnici kousek od Zdislavic a skvěle zapadl do našeho CNT týmu. Závěrečná okružní cesta po Jižní Moravě všechny nadchla a vydařenou akci završil jedinečný zážitek – pozorování zatmění Měsíce z věže kroměřížského zámku.

Už teď připravujeme další mezinárodní brigády na příští rok a těšíme se na další skvělé zážitky.