Hrobka Marie von Ebner-Eschenbach

Německy píšící spisovatelka českého původu Marie von Ebner-Eschenbach je považována za jednu z nejvýznamnějších literárních osobností 19. století. V Rakousku oslavovaná, u nás prakticky neznámá. Rekonstrukcí její hrobky v rodných Zdislavicích chceme na tento odkaz upozornit a důstojně připomenout 100. výročí jejího úmrtí v roce 2016.

O co jde:

Hrobka Marie von Ebner-Eschenbach

Pozoruhodná klasicistní hrobka s nádhernou kaplí se nachází v obci Zdislavice v okrese Kroměříž. Místo je obdivuhodné svým technickým a architektonickým řešením, jedinečnou atmosférou i citlivým začleněním do terénu s dálkovými výhledy do krajiny.

Kde to je:

Zdislavice, Zlínský kraj

Link na mapu

Co pro to děláme:

Získáváme prostředky na stavební obnovu památky a restaurování interiéru hrobky, kaple a mobiliáře. Ve spolupráci se Zlínským krajem, Muzeem kroměřížska a Moravským zemským muzeem připravujeme na rok 2016 soubor akcí k uctění památky Marie von Ebner-Eschenbach a připomenutí této významné spisovatelky.

Proč to děláme: 

Marie von Ebner-Eschenbach je považována za jednu z nejvýznamnějších literárních osobností 19. století. Německy píšící spisovatelka českého původu byla po rozpadu Rakouska-Uherska prakticky zcela zapomenuta. Rekonstrukcí její hrobky v rodných Zdislavicích chce Czech National Trust upozornit nejen na literární a kulturní odkaz této výjimečné ženy. Chceme poukázat i na její vřelý vztah k moravskému venkovu, který byl její celoživotní inspirací, a na mimořádné sociální cítění spočívající v podpoře nadaných dětí a vybudování chudobince a školky v jejím rodišti.

Jak se můžu zapojit: 

Pomozte nám toto unikátní místo zvelebit k důstojnému připomenutí 100letého výročí úmrtí Marie Ebnerové z Eschenbachu v roce 2016. Můžete pomoci:

  • finančním darem na obnovu stavby a mobiliáře
  • věcným darem – budeme potřebovat nářadí, pracovní pomůcky, křovinořezy, sekery, pily, mačety…
  • zakoupením publikace Marie von Ebner-Eschenbach a Zdislavice za 200 Kč přispějete na tento projekt částkou 100 Kč a zároveň se dozvíte vše, co jste o celosvětově známé spisovatelce českého původu nevěděli
  • vlastní odbornou pomocí (architekti, řemeslníci, znalci, odhadci, …) nestyďte se a dejte nám o sobě vědět!
  • vlastníma rukama v rámci pracovního pobytu, teambuildingu… ozvěte se nám, sdělíme vám bližší informace o termínech a podmínkách, pro vaši partu najdeme vhodné ubytování a vše potřebné