17. mezinárodní konference národních trustů se konala ve dnech 11.- 15. září na Bali v provincii Gianyar, nedaleko hlavního města Denpasaru. Byla pořádána společnými silami Indonéského trustu (BPPI), Mezinárodní organizace národních trustů (INTO), jehož je CNT členem, a regentství Gyaniaru.

Konference se zůčastnilo více než 100 delegátů ze třiceti zemí světa z nejrůznějších organizací, které se zabývají záchranou kulturního a přírodního dědictví. Hlavní heslo programu této konference znělo: Naše kulturní dědictví je klíčem k enviromentální udržitelnosti.

Jednotlivá témata jednání zahrnovala otázky významu tradic a lokálních zvyků, význam a interpretace nehmotného dědictví, kulturního turismu, spolupráce jednotlivých členů s INTO, nebo strategie pro získávání nového publika. Významným posunem, kterým hnutí za udržení kulturního dědictví v poslední době prošlo, je to, že  je organizováno nikoliv zvenku pro lidi, ale s jejich spoluúčastí – tam, kde je dědictví nějakým způsobem ohroženo, se zapojují k jeho záchraně celé komunity. Semináře se také  týkaly vlivu klimatických změn: byly vytyčeny obecné strategie, jak ovlivnit klimatické změny a záchránit hmotné i nehmotné dědictví zvláště v oblastech, kterou jsou bezprostředně ohroženy.

Celá jedna skupina seminářů byla věnována fundraisingu, managementu, práci s dobrovolníky a přípravě business plánů, zajišťujících udržitelné operování neziskových organizací. V této sekci vystoupila i naše delegátka, paní Edwards, s příspěvkem o práci CNT. Irena Edwards byla také na konferenci zvolena do funkce Trustee/Director INTO na další volební období.

Pracovní část konference byla doprovázena řadou fantasických kulturních programů a podívaných, zajištěných jak indonéským trustem, tak samotným regentem provincie. Kromě slavnostního vypouštění draků, pouštění želviček do moře či sázení stromů v nové chráněné botanické oblasti nechyběl ani slavnostní průvod ulicemi, taneční představení na čtyřech jevištích, večer v královském paláci, opera se živými slony, slavnostní obřad v chrámu nebo sázení rýže ve vzorovém ekologickém hospodářství. Hostitelé se tak skvěle postarali o naprosto nezapomenutelné zážitky delegátů.