ARCHITEKTURA PAMĚTI A ZKOUŠKA VÁLKY na velvyslanectví ČR v Londýně, 29. 11. 2023

V rámci oslav 10. výročí svého založení představil Czech National Trust 29. listopadu 2023 na českém velvyslanectví v Londýně projekt ARCHITEKTURA PAMĚTI A ZKOUŠKA VÁLKY.

V debatě, kterou moderovala kurátorka projektu Irena Žantovská Murray, hovořili architekt Petr Franta a historik Richard Bassett o tom, jak v 21. století co nejlépe uchopit historický Památník Mohyla míru ve Slavkově. Návrh Petra Franty vytváří pozoruhodný prostor pro vzdělávací i další aktivity, který se citlivě staví k původnímu objektu. Současně umožňuje vznik výrazné platformy, která poslouží k diskuzím o marnosti válek a jejich negativním dopadu na člověka a na historické prostředí. Přednáška byla nesmírně inspirativní i vzhledem k tomu, že zkoušky, které lidstvo podstupuje v důsledku válečných útrap, jsou dnes velmi aktuální. Následovala krátká diskuze a prohlídka výstavy nejvýznamnějších projektů architekta Franty, z nichž pražské Letiště Václava Havla zcela jistě znal každý z účastníků.

Celou akci uzavřela recepce, na které se velkou měrou podílelo české velvyslanectví v Londýně, CzechTourism a Budějovický Budvar. Děkujeme!