Rožmitálský zámek

v Rožmitále pod Třemšínem ve středních Čechách se nachází na místě bývalého bahenního  hradu z 13. století. Hrad založil v polovině 13. století Oldřich z rodu Buziců, jako první začal používat přídomek „z Rožmitála“.  V patnáctém století získali panství a hrad páni z Rožmitálu. Zdeněk Lev z Rožmitálu nechal vystavět hlavní budovu zámku.  Narodila se tady jeho sestra královna Johanka, maželka Jiříka z Poděbrad.

Po smrti Zdeňka Lva z Rožmitálu v roce 1535 jeho synové zadlužené panství prodali.

V roce 1550 získal hrad šlechtic a královský úředník Florián Gryspek, který ho nechal přestavět na renesanční zámek. Zůstal v držení jeho rodu až do roku 1622, kdy mu jej zkonfiskoval císař Ferdinand II. O rok později ho dostal darem pražský arcibiskup Arnošt Vojtěch z Harrachu a od té doby byl zámek až do 2. světové války v majetku arcibiskupství. Od roku 1958 je zámek chráněn jako kulturní památka České republiky, zároveň je zařazen na seznam ohrožených památek.

Zámek umístěný mezi rybníky a nedaleko hlubokých brdských lesů velmi blízko hlavního města je spjat s nejvýznamnějšími českými dějinami. Jeho raně renesanční podoba i zbytky gotického hradu jsou půvabnými a jedinečnými architektonickými ukázkami své doby. Současní majitelé po dlouhou dobu neinvestovali do údržby a rekonstrukce a zámek, přestože je staticky zabezpečen injektážemi, je v ohrožení zejména proto, že má zničenou šindelovou střechu. Celková rekonstrukce by nabídla  nové možnosti atraktivního využítí památky i okolního parku.

CNT se snaží pomoci s úpravami a vyčistění okolí zámku, na nádvoří a v parku – v letošním létě zde bude organizovat  letní pracovní pobyty. Zásadní rekonstruce objektu je však v rukou současného nebo budoucího majitele. CNT se snaží poradenským přispěním vytvořit co nejlepší podmínky pro to, aby majitelé problematickou situaci začali řešit a zámek byl tak zachráněn pro budoucí generace.

Fotogalerie

Lokalita

Související aktuality