Proluka Diamant

Kubistický dům Diamant na rohu ulic Lazarská a Spálená je dílem významného architekta Emila Králíčka. Součástí architektova projektu bylo i kubistické orámování sochy sv. Jana Nepomuckého, kubistické sloupky a kašna umístěna do niky u barokního kostela za domem. Zatímco dům Diamant byl kvalitně opraven současnými vlastníky, zákoutí mezi domem a kostelem, které by mohlo být příjemnou odpočinkovou oázou, je dnes značně zanedbané. Orámování sochy je silně poničené, kašna již bohužel není funkční a nachází se ve velice špatném stavu.

Dům Diamant je majetkem SVJ vlastníků bytů, prostor za domem vlastní MČ Praha 1. SVJ vlastníků bytů se otázkou rekultivace prostoru aktivně zabývá, již si nechali vypracovat projekt od architekta Keila, který ve svém návrhu vychází z kubistických předloh a zachovává tak původní Králíčkův záměr. I přilehlý Kostel Nejsvětější Trojice, kterému se podařilo uchovat část jednoho kubistického sloupku, má zájem na rekultivaci prostoru. Opravy sochy sv. Jana Nepomuckého se ujme Galerie hlavního města Prahy, kubistické orámování řeší Magistrát hl. m. Prahy. Subjekt, který by se zhostil opravy kašny je zatím v jednání, kašna bohužel nebyla začleněna do magistrátního projektu.

Chtěli bychom projekt podpořit, propojit všechny zúčastněné strany a celý prostor zrekultivovat. V plánu je začlenit příjemné posezení a zeleň, zprovoznit kašnu a vhodně umístit dva zbylé kubistické sloupky. Prostor by mohl sloužit na menší výstavy, sochařské prohlídky a jiné projekty umění ve veřejném prostoru.

Fotogalerie

Lokalita

Související aktuality