Čínský pavilon v Podzámecké zahradě

Čínský pavilon je památkou 19. století, u níž není znám přesný letopočet výstavby. Navazuje na tradici staveb inspirovaných čínskou kulturou, jejíž počátky v Podzámecké zahradě sahají hluboko do 18. století. Mezi stavbami svého druhu je unikátní v mnoha ohledech. Celistvostí, originalitou návrhu, zachovalou čistotou scenérie.

Je ohrožen zejména přirozeným stárnutím svých dřevěných, plechových konstrukcí, štukové výzdoby i nestabilitou břehů ostrova. Ostrov se již podařilo opravit, provedly se všechny nezbytné průzkumy a dokumentace pro další práci. K dokončení prací záchrany pavilonu a nových zahradnických výsadeb zbývá 700.000 Kč. Stát v tuto chvíli již žádné další prostředky nemůže poskytnout a pavilonek nemá času nazbyt.

Chtěli jsme být rychlejší než neúprosný zub času, a proto jsme se rozhodli uspořádat sbírku na záchranu jedné z nejkrásnějších parkových scenérií u nás.

Sbírka již proběhla a je tak již uzavřena. Její výtěžek putuje na rekonstrukční práce a výsadbu. Za Vaši podporu děkujeme!

Fotogalerie

Lokalita

Související aktuality