Památník Marie von Ebner-Eschenbach

Marie von Ebner-Eschenbach je považována za jednu z nejvýznamnějších Evropských literárních osobností 19. století. Přestože byla tato německy píšící spisovatelka českého původu dvakrát nominována na Nobelovu cenu za literaturu, konkrétně v letech 1910 a 1911, byla po rozpadu Rakouska-Uherska prakticky zcela zapomenuta. Rekonstrukcí její hrobky v rodných Zdislavicích chce Czech National Trust upozornit nejen na literární a kulturní odkaz této výjimečné ženy. Snahou je poukázat i na její vřelý vztah k moravskému venkovu, který byl její celoživotní inspirací, a na mimořádné sociální cítění spočívající v podpoře nadaných dětí a vybudování chudobince a školky v jejím rodišti.

O co jde:

Hrobka Marie von Ebner-Eschenbach

Pozoruhodná klasicistní hrobka s nádhernou kaplí se nachází v obci Zdislavice v okrese Kroměříž. Místo je obdivuhodné svým technickým a architektonickým řešením, jedinečnou atmosférou i citlivým začleněním do terénu s dálkovými výhledy do krajiny.

Kde to je:

Zdislavice, Zlínský kraj, viz mapka níže.

Kdy můžete navštívit:

Krypta a kaple jsou otevřeny  od června do září každou neděli od 13,30 do 17,00 hodin jako volná prohlídka interiérů hrobky s doprovodem dobrovolníka.
Park je přístupný celoročně.
Skupiny lze objednat na telefonu 725 173 391.
Každý rok se park a hrobka otvírá také na Víkend otevřených zahrad a při různých slavnostních příležitostech a výročích.

Co pro to děláme:

Získáváme prostředky na stavební obnovu památky a restaurování interiéru hrobky, kaple a mobiliáře. Projekt je financován z veřejné sbírky na našem webu, z grantů Nadačního fondu Avast a za podpory majitele Zdislavického zámku. Opomenout nemůžeme ani stovky hodin dobrovolnické práce. Od roku 2016, kdy jsme získali památku do našeho vlastnictví, je tedy veškeré financování z privátních – nestátních zdrojů.

Od roku 2015 je Czech National Trust o.p.s. (CNT) vlastníkem dvouhektarových pozemků obklopujících objekt hrobky s kaplí, které dostal darem od tehdejších vlastníků zámku Zdislavice – Dr. Jose a Robina Hlavničkových žijících v Brazílii.  Od roku 2016 je CNT také vlastníkem stavby, kterou převzal od Zlínského kraje.

V roce 2015 byla úspěšně dokončena 1. fáze obnovy – statické zajištění vyprojektoval a zrealizoval Zlínský kraj ve spolupráci s Czech National Trust s podporou dotace Ministerstva Kultury ČR. Z celkové částky 4.025.000 Kč bylo 900.000 Kč hrazeno z Programu záchrany architektonického dědictví 2015, zbylou částku 3.125.000 Kč financoval Zlínský kraj.

Ve spolupráci se Zlínským krajem, Muzeem kroměřížska a Moravským zemským muzeem jsme v roce 2016 připravili soubor akcí k 100. výročí úmrtí Marie von Ebner-Eschenbach, uctění její památky a připomenutí této významné spisovatelky. V červnu 2016 jsme slavnostně otevřeli památku veřejnosti za přítomnosti tehdejšího ministra kultury pana Daniela Hermana a rakouského velvyslance pana Dr. Alexandra Grubmayra.

Rok 2019 byl věnován především rekonstrukci terasy hrobky a přístupových cest k ní (za finanční podpory Nadačního fondu Avast a majitele sousedícího Zdislavického zámku), jejíž detailní popis si můžete přečíst zde. Bohužel se kvůli brzkému příchodu zimy, nepřízni počasí a koronaviru časový plán trochu změnil. Zato ale proběhla extenzivní úprava celého pozemku o rozloze 2ha – posekání a zbavení celého pozemku náletových dřevin, odstranění staré jímky a úprava okolí.

Ke konci roku 2020 se podařilo dokončit kamenické práce, finálně vydláždit terasu krásným pískovcem a bylo nainstalováno zábradlí. V roce 2021 jsme získali konečný souhlasný verdikt dohlížejících úřadů k ukončené fázi rekonstrukce a můžeme se s pomocí architektonického Stuia acht vrhnout do pokračování. Již je vybrán materiál na dlažbu pro vrchní přístup do hrobky a ta se bude pokládat určitě na jaře 2022. Naše snažení stále podporují věrní donátoři.

Proč to děláme: 

Marie von Ebner-Eschenbach je považována za jednu z nejvýznamnějších literárních osobností 19. století. Německy píšící spisovatelka českého původu byla po rozpadu Rakouska-Uherska u nás prakticky zcela zapomenuta. Rekonstrukcí její hrobky v rodných Zdislavicích chce Czech National Trust upozornit nejen na literární a kulturní odkaz této výjimečné ženy. Chceme poukázat i na její vřelý vztah k moravskému venkovu, který byl její celoživotní inspirací, a na mimořádné sociální cítění spočívající v podpoře nadaných dětí a vybudování chudobince a školky v jejím rodišti.

Jak se můžu zapojit: 

Pomozte nám toto unikátní místo zvelebit a upozornit tak na odkaz Marie von Ebner-Eschenbach. Můžete pomoci:

  • finančním darem na obnovu stavby a mobiliáře
  • věcným darem – budeme potřebovat nářadí, pracovní pomůcky, křovinořezy, sekery, pily, mačety…
  • zakoupením publikace Marie von Ebner-Eschenbach a Zdislavice za 200 Kč přispějete na tento projekt částkou 100 Kč a zároveň se dozvíte vše, co jste o celosvětově známé spisovatelce českého původu nevěděli
  • vlastní odbornou pomocí (architekti, řemeslníci, znalci, odhadci, …) – nestyďte se a dejte nám o sobě vědět!
  • vlastníma rukama v rámci pracovního pobytu, teambuildingu… ozvěte se nám, sdělíme vám bližší informace o termínech a podmínkách, pro vaši partu najdeme vhodné ubytování a vše potřebné

Fotogalerie

Lokalita

Finanční náročnost projektu

15.225.000 Kč

74%

Číslo transparentního účtu: 270781337 / 0300

Související aktuality