Zvířetice 3D

Zvířetice jsou rozsáhlá zřícenina hradu přestavěného na renesanční zámek nad vesnicí Podhradí asi 2 km jihozápadně od města Bakov nad Jizerou. Jedním z významných majitelů hradu byl i rod Valdštejnů, kteří zde nechali postavit barokní kapli. V druhé polovině 17. a v 18. století sloužil objekt už jen správě panství. Roku 1693 zámek vyhořel. Ačkoli byl opraven, zásah blesku v roce 1720 způsobil nový ničivý požár a pak už byl zámek definitivně opuštěn.

V dalších letech byl zámek rozebírán na stavební materiál, a proto rychle chátral. Ještě na kresbě a fotografii Karla Hynka Máchy z konce 19. století je možné vidět celou hradní věž. Její část se zřítila na přelomu 19. a 20. století. Ve 30. letech byla Klubem českých turistů přeměněna na rozhlednu.

Unikátní projekt Zvířetice 3D vznikl jako velká vize: zprostředkovat dávnou, již neexistující podobu zámku a opět spatřit místa, která nenávratně změnila svou původní tvář. Tento projekt formou špičkové počítačové grafiky zobrazuje památku v reálném prostředí tak, jak vypadala v roce 1683, v době svého vrcholného stavebního rozkvětu.

Rekonstrukci v podobě virtuálního 3D modelu doplňuje i velký fyzický model zámku, který je nyní umístěn v novém infocentru Zvířetice v Podhradí, které vznikalo souběžně s projektem a bylo otevřeno v květnu 2015. V okolí infocentra a parkoviště byla instalována nová informační stezka se sedmi zastaveními vedoucí k zámku.

Oba modely se stanou součástí připravovaného filmového projektu „Zvířetice: Vzkříšení“, celovečerního snímku sestávajícího z videoklipu a filmového dokumentu přibližující formou rámcových příběhů tří postav život objektu jakožto středověkého hradu, renesančního zámku i zříceniny současnosti.

Od roku 2007 je památka v majetku města Bakov nad Jizerou a začíná její postupná obnova. V roce 2015 bylo díky dotaci Evropské unie otevřeno Turistické informační centrum Zvířetice a postaven byl i nový most do nádvoří a nové vnější schodiště na věž.

Fotogalerie

Lokalita