Památník Marie Ebnerové z Eschenbachu

Německy píšící spisovatelka českého původu Marie Ebnerová z Eschenbachu je považována za jednu z nejvýznamnějších literárních osobností 19. století. Dvakrát byla nominována na Nobelovu cenu za literaturu a byla také první ženou, která obdržela čestný doktorát na Vídeňské univerzitě. V Rakousku oslavovaná, u nás prakticky neznámá. Rekonstrukcí její hrobky v jejích rodných Zdislavicích chceme na tento odkaz upozornit.

O co jde:

Hrobka Marie Ebnerové z Eschenbachu

Pozoruhodná klasicistní hrobka s nádhernou kaplí se nachází v obci Zdislavice v okrese Kroměříž. Místo je obdivuhodné svým technickým a architektonickým řešením, jedinečnou atmosférou i citlivým začleněním do terénu s dálkovými výhledy do krajiny.

Kde to je:

Zdislavice, Zlínský kraj, viz mapka níže.

Co pro to děláme:

Získáváme prostředky na stavební obnovu památky a restaurování interiéru hrobky, kaple a mobiliáře. Projekt je financován z veřejné sbírky na našem webu, z grantů Nadačního fondu Avast a za podpory majitele Zdislavického zámku. Opomenout nemůžeme ani stovky hodin dobrovolnické práce. Od roku 2016, kdy jsme získali památku do našeho vlastnictví, je tedy veškeré financování z privátních – nestátních zdrojů.

Momentálně se blížíme do poslední fáze obnovy této jedinečné historické památky. Ještě v roce 2020 začneme s rekonstrukcí interiéru a exteriéru budovy hrobky. Celý projekt by pak měl být dokončen v roce 2021. Předpokládaná cena této fáze rekonstrukce je 4.000.000 Kč.

Rok 2019 byl věnován především rekonstrukci terasy hrobky a přístupových cest k ní (za finanční podpory Nadačního fondu Avast a majitele sousedícího Zdislavického zámku), jejíž detailní popis si můžete přečíst zde. Bohužel se kvůli brzkému příchodu zimy, nepřízni počasí a koronaviru zatím nepodařilo zcela dokončit položení dlažby na terase a kamenické práce, nicméně práce již nyní pokračují dál ke zdárnému finiši.

Ve stejném roce proběhla také extenzivní úprava celého pozemku o rozloze 2ha – posekání a zbavení celého pozemku náletových dřevin, odstranění staré jímky a úprava okolí. Pozemek je připraven k oplocení, které doufáme proběhne s pomocí majitele sousedícího Zdislavického zámku do konce roku 2020 či brzy na jaře 2021.

Ve spolupráci se Zlínským krajem, Muzeem kroměřížska a Moravským zemským muzeem jsme v roce 2016 připravili soubor akcí k 100. výročí úmrtí Marie Ebnerové z Eschenbachu, uctění její památky a připomenutí této významné spisovatelky. V červnu 2016 jsme slavnostně otevřeli památku veřejnosti za přítomnosti tehdejšího ministra kultury pana Daniela Hermana a rakouského velvyslance pana Dr. Alexandra Grubmayra.

Od roku 2015 je Czech National Trust o.p.s. (CNT) vlastníkem dvouhektarových pozemků obklopujících objekt hrobky s kaplí, které dostal darem od tehdejších vlastníků zámku Zdislavice – Dr. Jose a Robina Hlavničkových žijících v Brazílii.  Od roku 2016 je CNT také vlastníkem stavby, kterou převzal od Zlínského kraje.

V roce 2015 byla úspěšně dokončena 1. fáze obnovy – statické zajištění vyprojektoval a zrealizoval Zlínský kraj ve spolupráci s Czech National Trust s podporou dotace Ministerstva Kultury ČR. Z celkové částky 4.025.000 Kč bylo 900.000 Kč hrazeno z Programu záchrany architektonického dědictví 2015, zbylou částku 3.125.000 Kč financoval Zlínský kraj.

Proč to děláme: 

Marie Ebnerová z Eschenbachu je považována za jednu z nejvýznamnějších literárních osobností 19. století. Německy píšící spisovatelka českého původu byla po rozpadu Rakouska-Uherska u nás prakticky zcela zapomenuta. Rekonstrukcí její hrobky v rodných Zdislavicích chce Czech National Trust upozornit nejen na literární a kulturní odkaz této výjimečné ženy. Chceme poukázat i na její vřelý vztah k moravskému venkovu, který byl její celoživotní inspirací, a na mimořádné sociální cítění spočívající v podpoře nadaných dětí a vybudování chudobince a školky v jejím rodišti.

Jak se můžu zapojit: 

Pomozte nám toto unikátní místo zvelebit a upozornit tak na odkaz Marie Ebnerové z Eschenbachu. Můžete pomoci:

  • finančním darem na obnovu stavby a mobiliáře
  • věcným darem – budeme potřebovat nářadí, pracovní pomůcky, křovinořezy, sekery, pily, mačety…
  • zakoupením publikace Marie Ebnerová z Eschenbachu a Zdislavice za 200 Kč přispějete na tento projekt částkou 100 Kč a zároveň se dozvíte vše, co jste o celosvětově známé spisovatelce českého původu nevěděli
  • vlastní odbornou pomocí (architekti, řemeslníci, znalci, odhadci, …) – nestyďte se a dejte nám o sobě vědět!
  • vlastníma rukama v rámci pracovního pobytu, teambuildingu… ozvěte se nám, sdělíme vám bližší informace o termínech a podmínkách, pro vaši partu najdeme vhodné ubytování a vše potřebné

Fotogalerie

Lokalita

Finanční náročnost projektu

15.225.000 Kč

74%

Číslo transparentního účtu: 270781337 / 0300

Související aktuality