Meteorologické sloupky

Vzpomínkou na doby dávno minulé, kdy informace o počasí nebyly každodenní a poměrně snadno dostupnou samozřejmostí, představují meteorologické sloupky. Dva z desítek sloupků, které byly rozeseté po celé republice, se dodnes dochovaly mj. i v Praze. Kamenné sloupky z roku 1914, které sloužily k informování o tlaku a teplotě vzduchu a udávaly také přesný čas, se dochovaly na Masarykově nádraží, před vchodem do hlavní budovy, a v Dejvicích, na rohu Vítězného náměstí s ulicí Buzulucká. Vzhledem k tomu, že jejich funkci nahradily modernější způsoby a technologie, jejich využití a účel se vytratily a sloupky byly otlučené, posprejované, nefunkční a se zaslepenými okénky. Kolemjdoucí neměli ani šanci pochopit, k čemu vlastně v daném místě sloupek sloužil.

Jsme hrdí na to, že jsme obnovu sloupků iniciovali a vedli právě my.

Ve čtvrtek 4. února 2021 zástupci Czech National Trustu, Prahy 1, Penta Real Estate a Technologie hlavního města Prahy slavnostně odhalili obnovený meteorologický sloupek před pražským Masarykovým nádražím. Zrekonstruovaný sloupek bude nejen měřit teplotu, vlhkost, tlak či přesný čas, ale díky novému sofistikovanému zařízení bude navíc řídit přilehlou světelnou křižovatku ulic Hybernské a Havlíčkovy. Více o celém procesu restaurování sloupku si můžete přečíst zde a reportáž České televize o slavnostním odhalení sloupku můžete shlédnout tady.

Přes 100 let starý meteorologický sloupek v Dejvicích také prošel pod vedením CNT celkovou rekonstrukcí. Povrch byl opískován, vyčistěn, opraven a ošetřen. Do sloupku byla přivedena elektřina a zámečníci zkonstruovali nové kovové části. Nejdůležitější jsou však přístroje – tlakoměr, vlhkoměr a teploměr udávají správné meteorologické hodnoty, tak jak tomu bylo před sto lety, kdy byl sloupek uveden do provozu. Slavnostní odhalení znovuzrozeného sloupku za účasti zástupců Městské části Prahy 6, která si vzala objekt do správy, proběhlo 11. listopadu 2019.

Video

Fotogalerie

Lokality

Související aktuality