Náhrobek od Stanislava Suchardy

V roce 2017 se Czech National Trust zapojil do projektu Správy pražských hřbitovů, který umožňuje zájemcům adoptovat významné náhrobky na mnohých pražských hřbitovech. Czech National Trust se rozhodl adoptovat hrob malířky Marie Dostálové od významného českého sochaře Stanislava Suchardy, který se nachází na Olšanských hřbitovech.

Marie Dostálová (1877 – 1903) byla malířka, která studovala u Ferdinanda Engelmüllera a svou tvorbu zaměřila především na malbu krajiny. Pocházela z umělecky založené rodiny. Bratr Adolf Bohumil byl spisovatel, Karel působil jako herec a režisér, sestra Hana se stala rovněž malířkou a sestra Leopolda byla slavnou herečkou Národního divadla. Marie Dostálová zemřela předčasně ve věku nedožitých 26 let po dlouhé nemoci.

Její náhrobek je dílem sochaře Stanislava Suchardy, autora mnoha soch a monumentálních pomníků (pomník Františka Palackého v Praze), medailí a plaket. Stanislav Sucharda získal za svůj život několik významných mezinárodních ocenění (1904 – stříbrná a zlatá medaile na světové výstavě v St. Louis, první cena v soutěži na prémii Rakouské společnosti pro podporu medailérského umění a drobné plastiky (medaile Jaro), třetí cena v soutěži vídeňského uměleckoprůmyslového muzea, malá zlatá medaile na umělecké výstavě v mnichovském Glasplastu, 1910 – zlatá medaile na mezinárodní výstavě medailérského umění v Bruselu, 1913 – zlatá medaile na mezinárodní výstavě medailérského umění v Gentu).

Náhrobek malířky Marie Dostálové se najdete na Olšanských hřbitovech, v místě VI, 10b, 21.

Fotogalerie

Lokalita