O prvním zářijovém víkendu byla po dvouleté rekonstrukci veřejnosti slavnostně otevřena Květná zahrada v Kroměříži

O prvním zářijovém víkendu byla po dvouleté rekonstrukci veřejnosti slavnostně otevřena Květná zahrada v Kroměříži. Záměrem obnovy bylo navrácení zahrady do podoby, jakou měla ve druhé polovině 17. století. Návštěvníkům je poprvé v historii zpřístupněn Králičí kopec, oranžerie či Ptáčnice. Mimo to mohou obdivovat také Holandskou zahradu, Pstruží rybníky a nový pěstební skleník. Revitalizace zahrady za 226 milionů korun byla financována z evropských fondů.
Symbolickým přestřižením pásky zahradu slavnostně otevřeli premiér Bohuslav Sobotka, ředitelka Národního památkového ústavu Naděžda Goryczková, ministr kultury Daniel Herman, starostka Kroměříže Daniela Hebnarová a ředitel Muzea umění Olomouc Michal Soukup.
Zároveň byla dokončena výstavba Národního centra zahradní kultury v Kroměříži, která byla započata před čtyřmi lety. Komplex v rámci svého edukačního programu nabídne odborníkům z celého světa unikátní možnost prohloubit si své znalosti v oblasti péče o historické parky a zahrady. Vybudování areálu Národního centra zahradní kultury si vyžádalo evropskou dotaci ve výši 337 milionů korun.
Po celý víkend byl pro návštěvníky připraven bohatý doprovodný program v barokním stylu včetně divadelních her, opery a ohňostroje.